Valašská chalupa RusavaO chalupěAktivity & OkolíCeník 2011Kontakt
Relax v malebné přírodě

Skromná, malebná a čistá příroda Valašska je ideálím místem pro odpočinek a nabrání nových sil.

Sport a aktivní odpočinek

Rádi chodíte po horách, jezíte na kole, lyžujete nebo jezdíte na běžkách? Rusava je ideálním místem pro aktivní dovolenou.

Vyžití a relax v okolí chalupy

Letní aktivity

V blízkém okolí chalupy na levé straně je malý rybník a za ním koupaliště se solárním ohřevem, tobogánem, skluzavkou, hřištěm na plážový volejbal, dětským hřištěm, malou lezeckou stěnou a občerstvením. Přímo nad rybníčkem je Penzion Koliba na kopci Čecher od kterého je krásný výhled na koupaliště.

V obci se nachází Penzion Ráztoka s dvěmi tenisovými kurty, dále pak bufet U kůlu, Chata Grůň ve kterých je možno se stravovat. Okolí je vhodné pro pěší turistiku se spoustou dobře značených tras a na své si přijdou i milovníci cykloturistiky i nároční MTB jezdci, kteří si mohou vyzkoušet trasu známého bikemaratonu Drásal. Krásný rozhled na rusavské okolí je z kopce Pardus (3km), je to skoro holý vrch s terasovitými loukami na kterých roste v čistém prostředí množství různých bylin. Pro vyznavače lezení jsou tu skály u Lukova a na Držkové, vzdálené do 8 km.

Zimní aktivity

Ski Areál Rusava je lyžařské středisko s 20-ti letou tradicí, které se nachází v centru obce Rusava nad Obecním úřadem ve výšce 410 m.n.m. Vzdálenost od chalupy je 100m. V areálu jsou v provozu tři lyžařské vleky, z toho dva paralelní vleky typu KV 400 a TATRAPOMA pro dospělé o délkách 387m a 417m a jeden vlek dětský v délce 100m. Přepravní kapacita vleků je 1200 osob za hodinu. Průměrný sklon tratě je 11 stupňů. Sjezdová trať je vhodná zejména pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře nebo snowboardaře, ale vzhledem k členitosti terénu je vhodná i pro pokročilé lyžaře. Středisko také nabízí každodenní večerní lyžování. Svah je upravován každý den sněžnou rolbou, dostatek sněhu po celou zimní sezónu zajišťuje šest sněhových děl.

Okolí nabízí několik krásných běžeckých tras v rámci Hostýnské magistrály.

Tipy na výlet v okolí

 • Poutní místo Hostýn 3km
 • Rusava - koupaliště a přehrada 500m
 • Bystřice pod Hostýnem 8km (minigolf, kino, koupaliště, zámek, squash)
 • Lukov hradní zřícenina 4km
 • Troják - prales, rezervace Smrdutá
 • Rusava je rájem odpočinku pro houbaře, rybáře a nadšené turisty
 • Kroměříž (zámek, květná zahrada) 25km
 • Lešná (ZOO) 25km
 • Rožnov pod Radhoštěm (skanzeny) 40km
 • Teplice nad Bečvou (jeskyně, propast) 25km
 • Helfštýn středověký hrad 25km
 • Aquapark Valažské Meziříčí 30km
 • Aquapark Hranice 25km
 • Koupaliště Holešov 10km
 

Sportovni aktivity v okoli

 • MTB trasy, značené trasy MTB maratonu Drásal a Rusavská padesátka
 • Možno pronajmout hřiště s umělým trávníkem/li>
 • Koupaliště s největším solárním ohřevem v ČR/li>
 • Tenisový kurt/li>
 • Upravené běžkařské trasy v rámci Hostýnské magistrály/li>
 • Sjezdovka s umělým zasněžováním 300m od chlupy/li>
 

Stravovaci sluzby v okoli

 • Stylová restaurace Brusenka s mlýnským kolem 2km
 • Myslivecká restaurace Grúň 1km
 • Několik kvalitních restaurací v Bystřici pod Hostýnem a Holešově

Obec Rusava

Rusava, malebná valašská obec v lůně Hostýnských hor. Kolik o ní bylo napsáno, kolik o ní bylo řečeno. A přece nikdy nemůžeme zcela proniknout do jejího bohatství a odkazu. Když se procházíte po jejích svazích, mezi chalupami, často jako by na vás dýchalo jakési tajemno, nenapodobitelné kouzlo. Možná právě díky její pohnuté historii, osudu starých Valachů, kteří se zde usadili vyhnáni ze svých domovů Janem z Rottalu a kteří zde založili své rodiny. Ty pak po několik generací vytvářely mezi horskými břehy nenapodobitelnou a ojedinělou klenotnici valašské lidové kultury, která je dodnes zdrojem pro mnohé folkloristy a soubory, především ty, které přímo z folklorního odkazu obce Rusavy vycházejí.

Národopisný region Moravské Valašsko

Valašská kolonizace a s ní i specifická kultura horských pastevců se do slovanské části Karpat začala šířit v 13. a 14. století z východokarpatského pohoří dnešního Rumunska. Přes Ukrajinu a Slovensko se rozšířila koncem 15. a zejména v 16. století až na území Moravského Valašska.

Území Valašska spadá do karpatského horského systému a tvoří jeho západní hranici. Je to oblast převážně kopcovitá a podhorská, kde převažují lesy a pastviny a zprvu byla velmi řídce osídlena (Hostýnské a Vizovické vrchy, část Vsetínské vrchoviny a Bílých Karpat). Jen část zabírá území s kvalitní půdou a příznivým klimatem, a to v údolí řeky Bečvy po Rožnov pod Radhoštěm, údolí Dřevnice a Vláry. Svým hornatým terénem se Valašsko výrazně odlišovalo od sousedních moravských regionů - Slovácka a Hané. Naproti tomu území na sever a východ (slezská část Beskyd a slovenská část Javorníků a Bílých Karpat) spojují s Valašskem velmi obdobné geografické podmínky, v mnohém ohledu determinující podobný charakter některých jevů lidové kultury. Tyto podmínky určovaly také způsob obživy obyvatel. V počátku kolonizace bylo prvořadým zaměstnáním zemědělství, postupně se přecházelo k chovu dobytka, tzv. salašnictví.

Valašská obec RUSAVA leží v samotném srdci Přírodního parku Hostýnské vrchy, v malebném údolíčku obklopeném vrcholy sv. Hostýna (736 m n.m.), Pardusu (672 m n.m), Grap (526 m n.m.), Skalného (708 m n.m.) a Klapinova (631 m n.m.). Své jméno dostala po bystřině Rusavě, která vyvěrá v místní částí Hořansko pod vrchem Pardus. Založení obce je datováno k dubnu roku 1657, kdy zde byli po valašských bouřích ve Vsetíně převezeni zajatci, kterým byla udělena milost. První písemné zmínky o obci pocházejí od knížete Jana z Rottalu, který v polovině 17. století vydal zakládající listinu osady. Až do roku 1918 nesla obec jméno po svém zakladateli – Rottalovice.

Dnes má obec Rusava přes 600 obyvatel, v katastru obce je vystavěno přes 230 rodinných domů a občanských objektů, cca 70 rekreačních domků, 430 rekreačních chat a 10 větších rekreačních zařízení s celoročním provozem s kompletními službami v oblasti turistického ruchu. K základní vybavenosti obce patří vodovod, kanalizace napojená na čistírnu odpadních vod, kabelová televize, Jubilejní ZŠ T.G. Masaryka a MŠ Rusava, Obecní dům, koupaliště se solárním ohřevem vody, kemp, lyžařský vlek s umělým osvětlením, fotbalové hřiště a hřiště s umělým povrchem. V budově obecního úřadu je umístěna pošta, knihovna s veřejným internetem, lékařská ordinace, prodejna potravin, prodejna rusavské keramiky a Muzeum Rusava – Památník obce.

Obec je významnou a oblíbenou turistickou a rekreační destinací Podhostýnska. Největším bohatstvím rázovité obce a jejího okolí je zachovalá příroda, skalní útvary, studánky (Hurbanova, Mléčná, Hladná, Veverkova, pramen Rusavy) a zříceniny starých hradů, které lákají milovníky přírody, klidu a sportovní turistiky v letním i zimním období. Nejvyhledávanější místní atrakcí je koupaliště – Rehabilitační centrum Podhostýnského mikroregionu – s největší kolektorovou plochou pro ohřev vody v bazénu v ČR, s tobogánem, skluzavkou a řadou dalších vodních prvků. V areálu koupaliště je umístěn moderní dětský koutek s lezeckou stěnou a průlezkami, asfaltové hřiště pro míčové hry a hřiště pro plážový volejbal. Ke sportovnímu a rekreačnímu vyžití dále slouží tenisové hřiště s umělým povrchem a fotbalové hřiště. V zimním období je návštěvníkům obce k dispozici lyžařský vlek o délce 417m s umělým osvětlením a udržované běžecké trasy. Okolí Rusavy je protkáno hustou sítí značených turistických a cykloturistických tras, k jejichž propagaci přispívá mimo jiné každoročně pořádaný závod horských kol "Rusavská 50ka". Obcí prochází naučná stezka z Velehradu na sv. Hostýn, místní naučná stezka Rusavské chodníčky, portášská trasa Portášské chodníčky (Rusava-Bečka-Tesák-Rajnochovice-Podhradní Lhota) a naučná stezka Hostýnské vrchy.


Novinky na chalupě
07.06. Akce 50 % sleva na víkend 8.-10.6.2018

29.09. Rozhledna na Javorníku otevřena

Doporučujeme navštívit všem, kteří přijedou k nám na chalupu. Naskytne se vám úchvatný rozhled.

Kalendář obsazenosti Kalendář obsazenosti